Biztosan nálatok is ismerős jelenség az, hogy hiába van a gyerekeknek saját szobájuk, valahogy mégis tele van az egész ház a játékaikkal... Valahol érthető is, hogy szívesebben vannak körülöttetek, mint egyedül a szobájukban, de attól még jó lenne például ebéd után egy kávéval úgy leülni, hogy nem áll beléd pár legó darab, kisautó vagy építőkocka. Igaz? Nem mindenki teheti meg, hogy a lakásban a gyerekek hálószobáján kívül még egy egész helyiséget nekik tudjanak adni, de aki igen, annak megéri berendezni egy játszószobát. Ha nincs plusz szobátok, az sem gond, alakítsatok ki a nappaliban egy sarkot, ahol tárolhatnak játékokat, kicsit külön is vannak tőletek, de mégis egy karnyújtásnyira lesztek, ha szükség van rátok.
Felmerül a kérdés persze, hogy miért nem lehet a hálószobájuk a játszószoba is egyben – természetesen lehet! Csak van, aki jobban szereti, ha a szoba, ahol alszik, mindig egy nyugodt kis fészek, ahol nincs rendetlenség, és minél kevesebb játék, bútor van bent.
Mire van szükség a tökéletes játszószobához?
1. Kényelmes padló
A kicsik a földön játszanak a legtöbbet. Mindenképp figyeljünk arra, hogy mindig legyen a játékok mellett legalább egy, de inkább több meleg, puha szőnyeg, amin kényelmesen tudnak ülni, feküdni, fetrengeni, hűvösebb időben sem fognak fázni. Ezt a hatást nagyobb párnákkal is elérhetjük, a lényeg, hogy vegye őket körbe egy meleg burok.
2. Tárolás, rendszerezés fontossága
Ha nem figyelünk a tárolásra, arra, hogy legyen egy vagy több olyan bútor a játékoknak, ahova a kisebb gyerekek is könnyen be tudnak bármit pakolni, a játszószoba könnyen és gyorsan raktárrá változhat. Ha pedig raktárrá változik, senkinek nem lesz kedve bent játszani, úgyhogy ott leszünk, ahol a part szakad: újra mindent elárasztanak majd a játékok. A legjobb, ha megpróbálunk olyan bútorokat beszerezni, amik többfunckiósak, például játéktároló és kis asztal egyben. Ideális lesz az ovis és kisiskolás korosztálynak, mert egyszerre akár többen is odaférhetnek, és a játék végeztével egyszerűen el tudnak pakolni (ha akarnak). Már egészen pici koruktól rászoktathatjuk őket, hogy ha rendszerezve tárolják a játékaikat, sokkal gyorsabban rendet tudnak rakni és sokkal gyorsabban meg is találnak mindent.
3. Megfelelő játékok
Mindig a gyerekek életkorának megfelelő játékok legyenek csak a játszószobában. Nem kell belőlük túl sok, de ne akarjunk feltétlenül előre szaladni az időben, és olyan dolgok vegyék körbe őket, amikkel tényleg tudnak játszani. Ha valami túl bonyolult, macerás, azt hamar megunják, az ilyen játékokat jobb, ha eltesszük, és amikor eljön az idejük, újra elővesszük.
4. Privát szféra
Bizony, a játszószoba, játszósarok a gyerekek privát szférájának számít, így, ha lefektettük a főbb szabályokat (úgy, mint például a játék utáni elpakolás), onnantól hagyjuk, hogy a saját kis birodalmukként tekintsenek rá. Jó ötlet felállítani egy kisebb sátrat akár, ami a „szoba-a- szobában” érzést keltheti, illetve a magasságuknak megfelelő kis konyhát, polcot betenni, hogy meg tudjon hívni magához enni, inni, játszani. Mi pedig minden esetben fogadjuk el persze a meghívást!
5. Vidám falak, keratív dekoráció
A 4. ponthoz kapcsolódva engedjük meg a gyerekeknek, hogy maguk választhassák ki, hogyan szeretnék kidíszíteni a játszószobájukat. (Nagyobbaknak. A piciknél még kiélhetjük minden kreatív vágyunkat, használjuk ki, mert nem tart sokáig...) Ha esetleg hetente változik, hogy mit látnának maguk körül szívesen, egy nagyon egyszerű, de szuper kedves megoldás lehet, ha saját galériát nyithatnak! Nem kell hozzá más, mint egy hosszabb damil vagy vékony kötél, amit két ponton a falra rögzítünk, és kis csipeszekkel fel is tehetjük a legszebb rajzaikat, festményeiket.
Reméljük, tudtunk segíteni, és ti is berendezitek a nektek tökéletes játszószobát!