A nyári világos esték, éjszakába nyúló fürdések, játékok után nem mindenhol könnyű visszaállni „ovis/sulis” üzemmódba. Ahhoz, hogy a gyerekek kipihenten menjenek másnap reggel bárhova, fontos, hogy éjjel nyugodtan és mélyen tudjanak aludni.
Aki megszokta, hogy pár hónapig később fekhetett le, annak az első napokban nehezebb lesz időben elaludni, de ez jó esetben hamar elmúlik magától is, mert bármilyen intézménybe is jár, ott biztosan eléggé el fog fáradni.
De vannak, akiknek nehezebb a visszaszokás, vagy nincs is hova visszaszokni, mert sosem ment könnyen alvás. Nekik van pár tippünk, hogyan állíthatjuk vissza a hétköznapi rutint, vagy hogyan csempészhetünk új, az elcsendesedést megkönnyítő szokásokat az ő és a mi életünkbe is.
1. Kuckós ágy
Nagy segítség minden kisgyereknek, ha olyan ágya van, ahova este jó érzéssel bújik be, tudja, hogy az az ő kis helye. Áradjon belőle a puhaság, az otthonosság, ezt elősegíthetitek párnákkal, takarókkal, kedvenc plüssökkel, amik napközben is ott várják a gazdájukat.
2. Esti rutin
Akkor is, ha volt, csak elveszett, akkor is, ha még nem volt, mert összevissza vannak/voltak a napjaink: egy állandó, kiszámítható esti (és napközbeni) rutin minden gyereknek kell. Kell nekik az, hogy tudják, mikor mi következik, pl. vacsora után fürdés, azután alvás. Kinél mi válik be. Előny, ha minimálisan azért lehet rajta változtatni, ha a körülmények úgy hozzák. Nagyon fontos, hogy legalább nagyjából próbáljuk tartani magunkat a fix időpontokhoz, ne legyenek több órás csúszások, amik felborítják a megszokott rendet.
3. Alvás előtti beszélgetés
Főleg nagyobb gyerekeknek sokat jelent, ha a mese, jó éjt puszik után már a sötétben picit beszélgetünk. Nem kell feltétlenül nagyon komoly dolgokról (bár van, aki ilyenkor könnyebben megnyílik, és elmesél valamit, amit régóta magában tart), elég pár kellemes apróságot említeni, ami után jó érzéssel csukja be minden kisgyerek a szemét.
4. Figyeljünk az alvás előtti étkezésekre
Sokszor nem is gondoljuk, mennyire összefüggnek az evési és az alvási (rossz) szokásaink. Egy-egy túl későn bekapott falat nagyban meg tudja nehezíteni azt, hogy könnyen elaludjunk, és ez a gyerekekre ugyanúgy igaz. Ha úgy látjuk, hogy gyakran forgolódik alvás előtt, és sokszor kijárkál a mosdóba, próbáljuk ki, hogy előbb kap vacsorát és nem teli gyomorral fekszik le. Ugyanennek a fordítottja is igaz: éhesen sem lehet jót aludni.
5. Elcsendesedés
Amikor elkezdjük a fürdést előkészíteni, lehetőség szerint már ne hangoskodjon senki (persze könnyű ezt mondani...), a fények ne legyenek túl élesek, próbáljuk magunkat és a környezetünket is szépen lassan az estére hangolni. Ha maga a fürdés azért csak vidámra sikerül, és nagy játék van a kádban, akkor viszont legalább utána próbáljunk egy álmos hangulatot teremteni, hogy mindenki érezze, a nap hangos részének vége, onnantól csak a csöndes mese, altatódalok jönnek.
6. Esti mese
Soha ne hagyjuk ki az esti mesét. Akkor se, ha már késő van, és úgy gondoljuk, most már aludni kellene – nem fog gyorsabban elaludni, sőt. Esti mese közben teljesen ellazulnak a legkisebbek is, nem ritkán már közben félálomba kerülnek. És nem mellesleg a legszebb gyerekkori emlékeik között fogják számontartani azt, amikor este mindenki összebújt, és apa vagy anya hangjára alhattak el.